.
 • ۰

طرز صحیح استفاده از کولر خودرو در گرما چیست و چگونه باعث عملکرد بهتر آن شویم؟

برای اینکه در هوای این روزها، گرمای کمتری تحمل کنید باید نحوه درست استفاده از کولر خودرو در گرما را یاد بگیرید. با اینکار هم عملکرد بهتری از کولر خود می بینید و هم فشار کمتری به موتور خودروی شما می آید. در ادامه با ماهر همراه باشید.

“اطلاعات بیشتر”

 • ۰

دلایل خروج مایع از اگزوز چیست؟ آیا خروج آب از اگزوز نگران کننده است؟

خروج مایع از اگزوز می تواند دارای دلایل متعددی باشد که در این مقاله به بررسی دلایل خروج آب از اگزوز خودرو می پردازیم و آن ها را مورد بررسی قرار می دهیم. با ماهر همراه باشید.

“اطلاعات بیشتر”

 • ۰

تکنیک های رانندگی در بارندگی چیست و نیاز به چه فوت و فن هایی دارد؟

با توجه به فصل بهار و تغییرات آب و هوایی که در اقلیم ایران رخ داده است، در چند وقت اخیر با بارندگی های شدیدی مواجه بوده ایم. رانندگی در بارندگی و این شرایط نیاز به تکنیک هایی دارد که با رعایت آن ها میتوان تا حد امکان از احتمال سانحه و تصادف جلوگیری کرد و آن را کاهش داد. ما در این مقاله به این نکات اشاره خواهیم کرد. با ماهر همراه باشد.

“اطلاعات بیشتر”


 • ۰

چطور خودروی خود را برای سفر نوروزی آماده کنیم؟ این موارد را جدی بگیرید!

با فرا رسیدن ایام نوروز عده خیلی زیادی در این تعطیلات با خودروی خود به سفر و گشت و گذار خواهند پرداخت. سال گذشته آمار سفر نوروزی از همیشه بیشتر بود و با افزایش قیمت شدید بلیط هواپیما و حتی قطار، سفر با خودرو محبوب‌تر هم شده است. هیچ چیز جای نشستن در ماشین و لذت بردن از جاده و گذراندن وقت با همسفرمان را نمی‌گیرد.

آماده کردن خودرو پیش از سفر نوروزی باعث می‌شود آرامش و راحتی شما تضمین شود و استرس و نگرانی از بابت خودروی خود نداشته باشید. آماده کردن خودرو هم می‌تواند جلوی بروز اتفاقات ناراحت‌کننده را بگیرد و هم می‌تواند از خرابی ماشین و به قول معروف ضد حال در حین سفر پیشگیری کند. با انجام چند گام ساده می‌توان هر نوع نگرانی مربوط به خودرو را در طول سفر نوروزی به حداقل رساند.

حواستان به روغن موتور باشد

سفر نوروزی

قدیمی‌ها می‌گفتند بهتر است در تابستان از روغن‌های سنگین‌تر استفاده شود اما ماشین‌های امروزی پیشرفته‌تر هستند و نیاز به روغن‌های خاصی دارند. موتورهای مدرن طوری طراحی شده‌اند که بتوانند در شرایط آب و هوایی مختلف و دماهای مختلف کارآمد باشند. اگر مدل خودروی شما قدیمی است مطمئن شوید که گران‌روی و ویسکوزیته روغن موتور شما دقیقا همانی است که سازنده توصیه کرده است. روغن موتور مناسب پایین در خودرو در سمت راننده یا در دفترچه راهنمای خودرو نوشته شده است.

اگر بخاطر سردی هوا در فصل زمستان تعویض روغن خودریتان را عقب انداخته‌اید، حالا قبل از سفر نوروزی وقت عوض کردن آن رسیده است. تعویض نکردن منظم روغن موتور می‌تواند باعث فرسودگی شدید موتور شود و در نهایت خرج زیادی بابت تعمیرات روی دست شما می‌گذارد. سطح روغن را مرتبا چک کنید، منتظر نباشید تا چراغ روغن خودرو روشن شود یا زمان تعویض روغن برسد، بهتر است همیشه حواستان به سطح و کیفیت روغن موتور باشد.

با سطح مایعات خودرو آشنا شوید

سیستم خنک‌کننده خودروی شما در هوای بهاری و گرمای مسیرهای ایران هم شما را خنک نگه می‌دارد هم موتور را خنک می‌کند. یکی از مهم‌ترین اجزای موتور خودرو سیستم خنک‌کننده آن است. اگر دمای خودروی شما عادی باشد و سیستم خنک‌کننده عملکرد خوبی داشته باشد، موتور شما دیرتر فرسوده می‌شود، روغن‌موتور دیرتر ویسکوزیته خود را از دست می‌دهد و احتراق سوخت بهینه‌تر صورت می‌گیرد. در دمای بالا خودرو ممکن است جوش بیاورد و باور کنید اصلا خوشایند نیست که وسط یک جاده بیابانی با خانواده مجبور شوید کنار بزنید تا به جوش آوردن موتور رسیدگی کنید. برای بررسی سیستم خنک‌کننده خودرو باید:

 • مطمئن شوید رادیاتور خنک است. وقتی رادیاتور داغ یا گرم باشد یعنی تحت فشار قرار دارد و این ممکن است باعث سوختن مایع خنک‌کننده و آسیب دیدن رادیاتور شود.
 • رادیاتور و سیستم خنک‌کننده را بررسی کنید تا نشتی، سوراخ یا ترک نداشته باشد. مطمئن شوید که همه شلنگ‌ها و اتصالات سالم و محکم هستند.
 • اگر سطح مایع‌خنک‌کننده کمتر از نیمی از مخزن شده بود، آن را پر کنید. هیچوقت ضدیخ ۱۰۰ درصد خالص در مخزن نریزید. سعی کنید یا از ضدیخ ترکیبی استفاده کنید یا ضدیخ را به صورت ۵۰/۵۰ با آب ترکیب کنید.

همچنین مهم است که سطح مایعات مختلف خودرو مثل روغن هیدرولیک، روغن ترمز، مایع شیشه‌شوی و روغن گیربکس را هم قبل از سفر بررسی کنید.

سفر نوروزی

لاستیک‌ها را بررسی کنید

لاستیک‌ها نقش خیلی مهمی در کنترل خودروی شما ایفا می‌کنند چون در واقع این لاستیک‌ها هستند که بدنه خودروی شما را روی جاده نگه می‌دارن بنابراین حیاتی است که لاستیک‌ها وضعیت خوبی داشته باشند.

عاج‌های لاستیک باید عمق کافی داشته باشند. اگر یک سکه بین عاج‌ها قرار دهید و تا نیمه پوشانده شود، وضعیت لاستیک شما مناسب است. همچنین باید فشار باد لاستیک‌ها را تنظیم کنید. فشار باد مناسب که روی تایرها نوشته شده است، حداکثر فشاری است که لاستیک تحمل می‌کند، نه فشار باد ایده‌آل. برای فهمیدن فشار باد مناسب خودرو به دفترچه خودرو مراجعه کنید. در نهایت به خاطر داشته باشید وضعیت لاستیک زاپاس را هم کاملا بررسی کنید تا سالم باشد. اگر بدبیاری بیاورید و مشکلی برای لاستیکتان ایجاد شود، اصلا دلتان نمی‌خواهد که ناگهان وسط جاده متوجه شوید لاستیک زاپاس خودرو هم مشکل دارد.

سفر نوروزی

سیستم تهویه خودرو را بررسی کنید

در هوای بهاری و جاده‌های اکثرا خشک ایران، ممکن است تحمل مسیر سفر نوروزی بدون خنکی کولر و تهویه غیرقابل تحمل باشد. مثل هر سیستم دیگری در خودروی شما، سیستم تهویه هم باید مرتب بررسی شود. پیش از همه چیز وضعیت تسمه تهویه را بررسی کنید، اگر تسمه شل شده باشد یا ترک خورده باشد کمپرسور درست کار نمی‌کند و سیستم تهویه عمل نخواهد کرد. از یک مکانیک بخواهید سطح مایع‌خنک‌کننده در کولر را بررسی کند و در صورت نیاز سطح آن را بالا ببرد. دقت کنید که مایع خنک‌کننده کولر سمی است بنابراین حتما از یک متخصص کمک بگیرید.

سفر نوروزی

ایمن رانندگی کنید

بدترین شیوه برای تمام کردن یک سفر نوروزی، تصادف کردن است. کمی احتیاط می‌تواند سفری خوش برای شما رقم بزند. به خاطر داشته باشید که هر خودرویی نقاط کوری دارد که راننده روی آن‌ها دید و تسلط زیادی ندارد. سعی کنید همیشه احتیاط کنید و مراقب نقاط کور خودرو حین رانندگی باشید. اگر خودروی شما دوربین پشتیبانی جلو و عقب دارد به آن توجه کنید.

بستن کمربند ایمنی را فراموش نکنید، هر ۶ ثانیه جان یک نفر در تصادفات رانندگی بخاطر بستن کمربند حفظ می‌شود. به خاطر داشته باشید که چراغ‌های خودرو را بررسی کنید تا کدر یا مه‌گرفته نباشند، بهتر است چراغ‌ها را خوب تمیز کنید. نور مناسب خودرو هنگام رانندگی در شب اهمیت زیادی دارد.

آماده اتفاقات در سفر نوروزی باشید

همه ما دوست داریم در عید نوروز مسافرت بدون دردسر و اتفاق ناخوشایندی داشته باشیم، اما حادثه هیچوقت خبر نمی‌کند. همیشه به اندازه همه نفرات آب همراه داشته باشید. همراه داشتن جعبه کمک‌های اولیه، کمی سوخت، ابزارهای ساده، کابل برای باتری به باتری کردن، قیچی یا چاقوی سفری، چراغ قوه با باتری اضافه، داروهای ضروری، شارژر خودرو و غذاهای فاسد نشدنی می‌تواند بسیار مفید باشد.

با رعایت کردن این نکات ساده، آماده سفر نوروزی بدون نگرانی خود هستید. رانندگی در سفر نوروزی لذت‌بخش و دوست‌داشتنی است، با احتیاط برانید و خودروی خود را از قبل برای مسافرت نوروزی آماده کنید تا سفری سلامت داشته باشید.

منبع : رکاب


 • ۰

در تست های رانندگی پیش از خرید ماشین دست دوم به چه نکاتی توجه کنیم؟

در خرید ماشین دست دوم خیلی مهم است که قبل از عقد قرارداد آن را تست کنید و آن را سوار شوید چون امکان دارد نظر شما با فروشنده نسبت به خودرو متفاوت باشد. ما در این مقاله تمامی موارد که باید در هنگام خرید ماشین دست دوم تست کنید را جمع آوری کرده ایم با ماهر همراه باشید.

“اطلاعات بیشتر”

 • ۰

چرا خودروی من روشن نمی‌شود؟ بررسی علت‌های استارت نخوردن خودرو

برچسب :

روشن نشدن و استارت نخوردن خودرو یکی از شایع‌ترین مشکلاتی است که برای خودروها پیش می‌آید. در این مقاله سعی می‌کنیم علت‌های مختلف استارت نخوردن و روشن نشدن ماشین را مورد بررسی قرار دهیم و راهکارهایی برای مواجهه با این مشکل ارائه کنیم. با ماهر همراه باشید.

“اطلاعات بیشتر”

 • ۰

سیستم ترمز ASR | هر آنچه باید در مورد ASR یا TCS بدانید

در این مقاله به معرفی و بررسی کامل سیستم پایداری و سیستم ترمز ASR یا TCS می پردازیم. با ماهر همراه باشید.

“اطلاعات بیشتر”

 • ۰

تاثیر فیلتر هوا بر عملکرد خودرو؛ آیا فیلتر اسپرت قدرت پیشرانه را افزایش می‌دهد؟

فیلتر هوا گران‌قیمت برندهای مختلف تیونینگ و افترمارکت در بازار دیده می‌شوند. اما آیا نمونه‌های گران‌تر در افزایش قدرت و عملکرد خودرو اثرگذارند؟

“اطلاعات بیشتر”

 • ۰

پنج نکته ساده که باعث افزایش طول عمر موتور خودرو شما می شود!

اکثر ما اصلا به موتور خودرو خود توجهی نداریم. سوار ماشین می‌شویم، استارت می‌زنیم و شروع به رانندگی می‌کنیم. در این مقاله ما پنج نکته ساده مطرح می‌کنیم که رعایت آن‌ها می‌تواند کمک زیادی به سلامت موتور خودروی شما کند. با ماهر همراه باشید.

“اطلاعات بیشتر”

 • ۰

چطور از خوابیدن باتری خودرو در زمستان و فصل سرما پیشگیری کنیم؟

برچسب :

خوابیدن باتری خودرو ، مسئله ای است که خیلی ها آن را تجربه کرده اند. باتری خودرو برعکس باتری تلفن همراه که همیشه به شما مقدار شارژش را نمایش می دهد هیچ نشانه ای دقیقی برای شما از وضعیتش ندارد. در این مقاله ما به شما میگوییم که چگونه از خوابیدن باتری خودرو در زمستان جلوگیری کنید. با ماهر همراه باشید.

“اطلاعات بیشتر”