.

عیب یابی کمک فنرهای خودرو و راه های تست سلامت آن ها

  • ۰
عکس یکی از کمک فنرهای خودرو

عیب یابی کمک فنرهای خودرو و راه های تست سلامت آن ها

بیشتر رانندگان به کمک فنرهای خودرو اهمیت چندانی نمی دهند با اینکه این قسمت از مهمترین قسمتهای ایمنی خودرو می باشد. در این مقاله راه های تست آن را به شما معرفی می کنیم. با ماهر همراه باشید.بیشتر رانندگان به کمک فنر های خودرو اهمیت چندانی نمی دهند با اینکه این قسمت از مهمترین قسمتهای ایمنی خودرو می باشد. رانندگان وسایل نقلیه باید توجه داشته باشند که در کنار توجه به ترمز ها و لاستیکها و چرخ ها و … باید کمک فنرهای خودرو خودشان را که هم جنبه ایمنی داشته و هم اینکه به سالم ماندن دیگر قسمتها کمک به سزایی می نماید نیز مورد توجه قرار دهند.

روش های عیب یابی کمک فنرهای خودرو

بهترین روش توصیه شده برای بازدید کمک فنرهای خودرو بازدید بر اساس هر ۲۰۰۰۰ کیلومتر کارکرد ماشین می باشد.

روش اول

به کمک دستگاهها ی خاص عیب یابی کمک فنر می باشد که این نوع دستگاه ها در حال حاضر در مراکز فنی معاینه خودرو موجود می باشد.

روش دوم

بسیار ساده می باشد و برای همه امکان ان فراهم می باشد به این صورت است که شما یکی از پاهای خودتان را دریکی از چهار گوشه ماشین روی سپر قرار می دهید و با فشار پا ان قسمت را به سمت پایین می رانید باید هنگام بازگشت فقط یک بار به محل خود برگردد و اگر این نوسان بیش از یک بار اتفاق بیافتد کمک فنر شما در ان ناحیه خراب می باشد.
بعد به ترتیب دیگر گوشه های ماشین را امتحان می نماییم تا متوجه سلامت کمک فنرهای خودرو شویم.

روش سوم

این روش که مکمل روش دوم است، این است که شما هنگامی که به خرابی کمک فنر خود شک نمودید هنگام فشار وارد کردن به گوشه های ماشین دست خودتان را روی مهره سفت کننده کمک فنر قرار دهید اگر احساس لقی یا جر جر کردن نمودید به مکانیک مراجعه نمایید.

خرابی کمک فنرهای خودرو به چه قسمت هایی آسیب می زند؟

توجه داشته باشید که خراب بودن کمک فنرهای خودرو می تواند به قسمت های زیر آسیب برساند:

۱. سیبک های فرمان
۲. بلبرینگها ی چرخ ها
۳. فنر ها
۴. جعبه فرمان
۵. دیفرانسیل
۶. لاستیک ها ( در حالت فرسودگی کمک ها و یا خرابی آنها فشار بسیار زیادی به سطح لاستیک وارد می شود و لاستیک می بایست بار ارتجاعی زیادی را تحمل نمایند)
۷. بوش های لاستیک
۸. چهار شاخ گاردان
۹. گیربکس ( جعبه تعویض دنده )