.

توضیحات رئیس ستاد شماره گذاری ناجا در مورد توقف شماره گذاری خودروهای داخلی

  • ۰
شماره گذاری

توضیحات رئیس ستاد شماره گذاری ناجا در مورد توقف شماره گذاری خودروهای داخلی

در یکی از مقالات چند روز گذشته از توقف شماره گذاری خودروهای داخلی صحبت کردیم، حال در این مطلب توضیحات رئیس ستاد شماره گذاری ناجا را درباره این موضوع بخوانید.

شماره گذاری خودروهای داخلی

۸ خودرویی که به دلیل مصرف سوخت بالا تا اطلاع ثانوی از سوی پلیس راهنمایی و رانندگی شامل قانون عدم شماره گذاری خودروهای داخلی خواهند شد عبارتند از:

خودروهای تیگو ۵، آریزو ۵، ام‌وی‌ام‌ X33، جک S5، لیفان ۸۲۰، سوزوکی گراند ویتارا، BYD S6 و هایما S7.

نکته جالب توجه وجود خودرویی دیگر در این لیست به عنوان خودروی ۹ام مطرح است اما پلیس هنوز نام این خودرو را اعلام نکرده است.

سرهنگ سعید روحی در حاشیه همایش یادبود قربانیان سوانح رانندگی در ارتباط با حواشی پیش آمده نسبت به خبر توقف  شماره‌گذاری برخی خودروهای داخلی اعلام کرد:

بر اساس مصوبه اخیر هیات وزیران، شماره‌گذاری تمامی خودروهایی که دارای مصرف سوخت استاندارد بالای ۸.۵ لیتر به ازای هر ۱۰۰ کیلومتر باشند؛ منوط به اسقاط یک دستگاه خودرو آلاینده و فرسوده از سوی شرکت خودروساز است. متاسفانه این موضوع در رسانه‌ها جور دیگری بازتاب داده شد و مردم گمان کردند که شماره‌گذاری این ۹ خودرو به کلی متوقف شده است؛ درحالی که اصل ماجرا چیز دیگری است. بر اساس موصبه اخیر دولت، به صورت مکتوب به هر ۴ خودروساز داخلی که سازنده ۹ خودروی یاد شده هستند اعلام کردیم باید در ازای دریافت هر یک پلاک برای این ۹ خودرو، یک خودروی فرسوده را از اسقاط کنند.

استناد روحی به مصوبه ۲۲ خردادماه سال جاری هیات وزیران بازمی‌گردد، مصوبه‌ای که بر اساس آن تمامی خودروسازان داخلی برای اولین بار در تاریخ فعالیت آن‌ها، در صورت تولید خودروهای آلایندگی مشمول جریمه خواهند شد. پیش از این اعلام شده بود که زمان اجرا شدن این مصوبه از ابتدای سال ۹۷ است اما رئیس ستاد شماره‌گذاری راهنمایی و رانندگی معتقد است این مصوبه از ۲۰ شهریورماه لازم‌الاجرا بوده است.

منبع : زومیت